AVX Corporation 08052U9R1JAT2A
08052U9R1JAT2A picture photo
Mfg. Part Number
08052U9R1JAT2A
Brief Description
CAP CER 9.1PF 200V NP0 0805
Datasheet Download
08052U9R1JAT2A.pdf
Availability of 08052U9R1JAT2A
QUANTITY
08052U9R1JAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 08052U9R1JAT2A
Internal Part NumberEIS-08052U9R1JAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesU
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance9.1pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.045" (1.15mm)
Lead Spacing-
FeaturesUltra-Low ESR
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)08052U9R1JAT2A
Related Links08052U9, 08052U9R1JAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
08052U9R1JAT2A Details Description
Related parts for 08052U9R1JAT2A
IC REG CTRLR BUCK PWM CM 36-SSOP datasheet.pdf
CAP CER 0.012UF 500V X7R 2220 datasheet.pdf