AVX Corporation 08053A100KAT2A
08053A100KAT2A picture photo
Mfg. Part Number
08053A100KAT2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 10PF 25V NP0 0805
Datasheet Download
08053A100KAT2A.pdf
Availability of 08053A100KAT2A
QUANTITY
08053A100KAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 08053A100KAT2A
Internal Part NumberEIS-08053A100KAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)08053A100KAT2A
Related Links08053A1, 08053A100KAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
08053A100KAT2A Details Description
Related parts for 08053A100KAT2A
CONN EDGECARD 56POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
ENCODER MINI 32CPR 20.3X6MM datasheet.pdf
CAP POLYMER 390UF 20% 2.5V SMD datasheet.pdf
FUSE LINK 500V GL NH 300A SIZE2 datasheet.pdf
RES 6.19K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
TERMINAL Q3 JUMPER BAR FOR ST6 datasheet.pdf
3.50MM EURO PLUG VERT FWE BLK 14 datasheet.pdf