AVX Corporation 08053A1R0BAT2A
08053A1R0BAT2A picture photo
Mfg. Part Number
08053A1R0BAT2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1PF 25V NP0 0805
Datasheet Download
08053A1R0BAT2A.pdf
Availability of 08053A1R0BAT2A
QUANTITY
08053A1R0BAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 08053A1R0BAT2A
Internal Part NumberEIS-08053A1R0BAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)08053A1R0BAT2A
Related Links08053A1, 08053A1R0BAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
08053A1R0BAT2A Details Description
Related parts for 08053A1R0BAT2A
CONN HEADER PH SIDE 4POS 2MM datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 19POS 5.08MM datasheet.pdf
RES SMD 866 OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
CONN HEADER 14POS DL R/A 15GOLD datasheet.pdf
RES 1.9K OHM 10W 10% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 27 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 271K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 4.32K OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
DIP CABLE 14POS datasheet.pdf