AVX Corporation 08053A272J4T4A
08053A272J4T4A picture photo
Mfg. Part Number
08053A272J4T4A
Brief Description
CAP CER 2700PF 25V NP0 0805
Datasheet Download
08053A272J4T4A.pdf
Availability of 08053A272J4T4A
QUANTITY
08053A272J4T4A Order Process
Ship out your order
Specifications of 08053A272J4T4A
Internal Part NumberEIS-08053A272J4T4A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2700pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsAutomotive
RatingsAEC-Q200
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)08053A272J4T4A
Related Links08053A2, 08053A272J4T4A Datasheet, AVX Corporation Distributor
08053A272J4T4A Details Description
Related parts for 08053A272J4T4A
MEMORY CARD FLASH 14GB datasheet.pdf
TVS DIODE 85VWM 137VC SMB datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 6VA CHAS MOUNT datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 18POS VERT 5MM datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 24POS VERT 3.5MM datasheet.pdf
OSC SO 87.50MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W datasheet.pdf
CABLE TIE STANDARD:NYLON GREEN datasheet.pdf
CARD GUIDE INSERT 7.5" 0.102" BK datasheet.pdf