AVX Corporation 08053A392JAT4A
08053A392JAT4A picture photo
Mfg. Part Number
08053A392JAT4A
Brief Description
CAP CER 3900PF 25V NP0 0805
Datasheet Download
08053A392JAT4A.pdf
Availability of 08053A392JAT4A
QUANTITY
08053A392JAT4A Order Process
Ship out your order
Specifications of 08053A392JAT4A
Internal Part NumberEIS-08053A392JAT4A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package10,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance3900pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)08053A392JAT4A
Related Links08053A3, 08053A392JAT4A Datasheet, AVX Corporation Distributor
08053A392JAT4A Details Description
Related parts for 08053A392JAT4A
TOOL HAND CRIMP PH 24-30AWG datasheet.pdf
FUSE RESETTABLE 1.5A 6V 1206 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 26POS VERT 3.5MM datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 6A 125V datasheet.pdf
APPLIANCE OUTLET/CABLE 10A 70C datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 11POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf