AVX Corporation 08053A510KAT4A
08053A510KAT4A picture photo
Mfg. Part Number
08053A510KAT4A
Brief Description
CAP CER 51PF 25V NP0 0805
Datasheet Download
08053A510KAT4A.pdf
Availability of 08053A510KAT4A
QUANTITY
08053A510KAT4A Order Process
Ship out your order
Specifications of 08053A510KAT4A
Internal Part NumberEIS-08053A510KAT4A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance51pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)08053A510KAT4A
Related Links08053A5, 08053A510KAT4A Datasheet, AVX Corporation Distributor
08053A510KAT4A Details Description
Related parts for 08053A510KAT4A
TRANS PNP 10V 0.5A S-MINI datasheet.pdf
RES SMD 562 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 250MA 740 MOHM datasheet.pdf
RELAY SSR DUAL 50A ZERO PNL MNT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 8POS STR 3.81MM datasheet.pdf
DIODE ZENER 6.2V 1W DO214AC datasheet.pdf
M805 55C 55#23 SKT RECP OM datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 26POS SKT datasheet.pdf