AVX Corporation 08053A820JAT2A
08053A820JAT2A picture photo
Mfg. Part Number
08053A820JAT2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 82PF 25V NP0 0805
Datasheet Download
08053A820JAT2A.pdf
Availability of 08053A820JAT2A
QUANTITY
08053A820JAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 08053A820JAT2A
Internal Part NumberEIS-08053A820JAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance82pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)08053A820JAT2A
Related Links08053A8, 08053A820JAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
08053A820JAT2A Details Description
Related parts for 08053A820JAT2A
FERRITE CHIP 300 OHM 500MA 0603 datasheet.pdf
RES SMD 1.2K OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 3POS SKT datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 5A 120V datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK R/A datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM R-TAB T766 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CRYSTAL 40.000 MHZ 10PF SMT datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 0.5A SYNC 16SSOP datasheet.pdf