AVX Corporation 08053A821JAT4A
08053A821JAT4A picture photo
Mfg. Part Number
08053A821JAT4A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 820PF 25V NP0 0805
Datasheet Download
08053A821JAT4A.pdf
Availability of 08053A821JAT4A
QUANTITY
08053A821JAT4A Order Process
Ship out your order
Specifications of 08053A821JAT4A
Internal Part NumberEIS-08053A821JAT4A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance820pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)08053A821JAT4A
Related Links08053A8, 08053A821JAT4A Datasheet, AVX Corporation Distributor
08053A821JAT4A Details Description
Related parts for 08053A821JAT4A
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
IC GATE AND 4CH 2-INP 14-SOIC datasheet.pdf
CONN MAGJACK 1PORT 100 BASE-T datasheet.pdf
LED RED CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
ROUND SPACER M3 PVC 10.67MM datasheet.pdf
RES SMD 3.92K OHM 1/10W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 7.41K OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf
DIODE ZENER 62V 500MW SOD123 datasheet.pdf
RES SMD 200K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf