AVX Corporation 08053C103KAT4A
08053C103KAT4A picture photo
Mfg. Part Number
08053C103KAT4A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 10000PF 25V X7R 0805
Datasheet Download
08053C103KAT4A.pdf
Availability of 08053C103KAT4A
QUANTITY
08053C103KAT4A Order Process
Ship out your order
Specifications of 08053C103KAT4A
Internal Part NumberEIS-08053C103KAT4A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package15,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10000pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)08053C103KAT4A
Related Links08053C1, 08053C103KAT4A Datasheet, AVX Corporation Distributor
08053C103KAT4A Details Description
Related parts for 08053C103KAT4A
AC/DC CNVRTR 5V +/-12V 12V 80W datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 10A 24V datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CER RESONATOR datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 150W datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
FIXED IND 5.6UH 362MA 895 MOHM datasheet.pdf