AVX Corporation 08053C473K4T2A
08053C473K4T2A picture photo
Mfg. Part Number
08053C473K4T2A
Brief Description
CAP CER 0.047UF 25V X7R 0805
Datasheet Download
08053C473K4T2A.pdf
Availability of 08053C473K4T2A
QUANTITY
08053C473K4T2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 08053C473K4T2A
Internal Part NumberEIS-08053C473K4T2A
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.047µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsAutomotive
RatingsAEC-Q200
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)08053C473K4T2A
Related Links08053C4, 08053C473K4T2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
08053C473K4T2A Details Description
Related parts for 08053C473K4T2A
CONN BASE SIDE ENTRY SZ5 PG16 datasheet.pdf
VARISTOR 612V 4.5KA DISC 14MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
LED MT VERT 0.420" 2LD NYL WH datasheet.pdf
AUTO RESET THERMOSTAT datasheet.pdf
Connector Socket 43 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CONN HEADER datasheet.pdf
DIODE ARRAY GP 100V 200MA SOT23 datasheet.pdf
CONN PLUG 16POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf