Vicor Corporation VI-J30-EX-F2
VI-J30-EX-F2 picture photo
Mfg. Part Number
VI-J30-EX-F2
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W
Datasheet Download
VI-J30-EX-F2.pdf
Availability of VI-J30-EX-F2
QUANTITY
VI-J30-EX-F2 Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-J30-EX-F2
Internal Part NumberEIS-VI-J30-EX-F2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesVI-200, VI-J00 Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesVI-J00
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)42V
Voltage - Input (Max)60V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)15A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOCP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseHalf Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.86" W x 1.04" H (57.9mm x 47.2mm x 26.4mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-J30-EX-F2
Related LinksVI-J30, VI-J30-EX-F2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-J30-EX-F2 Details Description
Related parts for VI-J30-EX-F2
RES SMD 1.27KOHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
MOSFET RF N-CHAN 28V 26W NI-880S datasheet.pdf
MOSFET P-CH 60V 47A TO-220 datasheet.pdf
IC SIGATE INVERTER HS XSON8U datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
Connector Socket 36 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CABLE 10POS .100 JUMPER 3.2 INCH datasheet.pdf
OSC PROG 2.5NS 50PPM 2X2.5MM datasheet.pdf
V/T REC, PWRBLADE" datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM XCUT T766 datasheet.pdf
CAP POLYMER 820UF 20% 6.3V T/H datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 15V 30W datasheet.pdf