AVX Corporation 08053C821MAT2A
08053C821MAT2A picture photo
Mfg. Part Number
08053C821MAT2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 820PF 25V X7R 0805
Datasheet Download
08053C821MAT2A.pdf
Availability of 08053C821MAT2A
QUANTITY
08053C821MAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 08053C821MAT2A
Internal Part NumberEIS-08053C821MAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance820pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)08053C821MAT2A
Related Links08053C8, 08053C821MAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
08053C821MAT2A Details Description
Related parts for 08053C821MAT2A
IC OPAMP GP 15MHZ 8SO datasheet.pdf
CONN PLUG 22POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 12POS 5.08MM datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 3PDT 5A 120V datasheet.pdf
RES 49.9 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
SR HDR .197DE 19 ASY ST GLD datasheet.pdf
BOARD EASYPIC V7 DSPIC30 datasheet.pdf
4,7UF 63V 6,3X7MM 85C 1500H datasheet.pdf
PRIVACY FILTER DESKTOP 19.0" datasheet.pdf
CAP 33 UF 20% 16 V datasheet.pdf