AVX Corporation 08053D334KAT2A
08053D334KAT2A picture photo
Mfg. Part Number
08053D334KAT2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.33UF 25V X5R 0805
Datasheet Download
08053D334KAT2A.pdf
Availability of 08053D334KAT2A
QUANTITY
08053D334KAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 08053D334KAT2A
Internal Part NumberEIS-08053D334KAT2A
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.33µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.055" (1.40mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)08053D334KAT2A
Related Links08053D3, 08053D334KAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
08053D334KAT2A Details Description
Related parts for 08053D334KAT2A
TERM BLOCK HDR 14POS VERT 3.5MM datasheet.pdf
IC OPAMP VGA 40MHZ 24SOIC datasheet.pdf
IC AMP AUDIO 116W QUAD D 44SSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 25W datasheet.pdf
RES 432 OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
RES SMD 0.5 OHM 1W 2516 WIDE datasheet.pdf
CONN PLUG W/PINS datasheet.pdf
CAP ALUM 1.2UF 20% 400V RADIAL datasheet.pdf
381 TB SOCKET VERTICAL datasheet.pdf
1800UF 420V 50X105MM 85C 2000H datasheet.pdf