AVX Corporation 08053D684KAT2A
08053D684KAT2A picture photo
Mfg. Part Number
08053D684KAT2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.68UF 25V X5R 0805
Datasheet Download
08053D684KAT2A.pdf
Availability of 08053D684KAT2A
QUANTITY
08053D684KAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 08053D684KAT2A
Internal Part NumberEIS-08053D684KAT2A
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.68µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.055" (1.40mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)08053D684KAT2A
Related Links08053D6, 08053D684KAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
08053D684KAT2A Details Description
Related parts for 08053D684KAT2A
CARDEDGE 72POS DUAL .100 GREEN datasheet.pdf
IC OPAMP CFA 1.9GHZ 14SOIC datasheet.pdf
TVS DIODE 70.1VWM 113VC SMA datasheet.pdf
POWER STRIP 48" 20A 16OUT 6'C datasheet.pdf
RES 53.6 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 3.3UF 5% 15V AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 560PF 50V X7R 0402 datasheet.pdf
CAP CER 1UF 250V JB 2220 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Through Hole datasheet.pdf