AVX Corporation 08053E473MAT2A
08053E473MAT2A picture photo
Mfg. Part Number
08053E473MAT2A
Brief Description
CAP CER 0.047UF 25V Z5U 0805
Datasheet Download
08053E473MAT2A.pdf
Availability of 08053E473MAT2A
QUANTITY
08053E473MAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 08053E473MAT2A
Internal Part NumberEIS-08053E473MAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.047µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientZ5U
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature10°C ~ 85°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)08053E473MAT2A
Related Links08053E4, 08053E473MAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
08053E473MAT2A Details Description
Related parts for 08053E473MAT2A
RES 8.2M OHM 1/6W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
THERMOSTAT 60 DEG NC TO-220 datasheet.pdf
INSERT RJ45 JACK TO IDC CONN datasheet.pdf
IC FPGA 744 I/O 1517HBGA datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 9-27VIN +/-05VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
RES 23.7 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 931 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
KK 156 HDR ASSY FRLK PEG 03CKT datasheet.pdf
CONN M8 FML 3POS datasheet.pdf