AVX Corporation 08053G104ZAT4T
08053G104ZAT4T picture photo
Mfg. Part Number
08053G104ZAT4T
Brief Description
CAP CER 0.1UF 25V Y5V 0805
Datasheet Download
08053G104ZAT4T.pdf
Availability of 08053G104ZAT4T
QUANTITY
08053G104ZAT4T Order Process
Ship out your order
Specifications of 08053G104ZAT4T
Internal Part NumberEIS-08053G104ZAT4T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package10,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.1µF
Tolerance-20%, +80%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientY5V (F)
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.028" (0.71mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)08053G104ZAT4T
Related Links08053G1, 08053G104ZAT4T Datasheet, AVX Corporation Distributor
08053G104ZAT4T Details Description
Related parts for 08053G104ZAT4T
NUT DRIVER HEX SOCKET 10MM 9.4" datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1.2MHZ 14DMP datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 150W datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
HDM BACKPLANE MODULE GUIDE POST datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM XCUT datasheet.pdf
MICRO 37C P 120" YEL JACKS NI datasheet.pdf
OSC XO 19.44MHZ CMOS SMD datasheet.pdf