AVX Corporation 08053K180GAWTR
08053K180GAWTR picture photo
Mfg. Part Number
08053K180GAWTR
Manufacturer
Product Category
Thin Film Capacitors
Brief Description
CAP THIN FILM 18PF 25V 0805
Datasheet Download
08053K180GAWTR.pdf
Availability of 08053K180GAWTR
QUANTITY
08053K180GAWTR Order Process
Ship out your order
Specifications of 08053K180GAWTR
Internal Part NumberEIS-08053K180GAWTR
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyThin Film Capacitors
SeriesAccu-F®
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance18pF
Tolerance±2%
Voltage - Rated25V
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0805 (2012 Metric)
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesRF, High Q, Low Loss
Size / Dimension0.079" L x 0.050" W (2.01mm x 1.27mm)
Height - Seated (Max)0.029" (0.73mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)08053K180GAWTR
Related Links08053K1, 08053K180GAWTR Datasheet, AVX Corporation Distributor
08053K180GAWTR Details Description
Related parts for 08053K180GAWTR
RES SMD 3.83 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 0.012UF 100V X7R 0603 datasheet.pdf
IC REG LDO 1V 0.15A SC70-5 datasheet.pdf
FUSE 25A 170V DC UL CSA datasheet.pdf
CONN 1.6/5.6 JACK 75 OHM SOLDER datasheet.pdf
PAC-SLC5-HE20-V1 CBL ASSY datasheet.pdf
DIODE ZENER 17V 2W DO204AL datasheet.pdf
CONN EDGECARD .050" 108POS SMD datasheet.pdf
IC WIRELESS TRANSMITTER 48TQFN datasheet.pdf
CONN PLUG 31POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf