AVX Corporation 08053K4R7DBTTR
08053K4R7DBTTR picture photo
Mfg. Part Number
08053K4R7DBTTR
Manufacturer
Product Category
Thin Film Capacitors
Brief Description
CAP THIN FILM 4.7PF 25V 0805
Datasheet Download
08053K4R7DBTTR.pdf
Availability of 08053K4R7DBTTR
QUANTITY
08053K4R7DBTTR Order Process
Ship out your order
Specifications of 08053K4R7DBTTR
Internal Part NumberEIS-08053K4R7DBTTR
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyThin Film Capacitors
SeriesAccu-P®
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4.7pF
Tolerance±0.5pF
Voltage - Rated25V
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0805 (2012 Metric)
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesRF, High Q, Low Loss
Size / Dimension0.079" L x 0.050" W (2.01mm x 1.27mm)
Height - Seated (Max)0.044" (1.13mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)08053K4R7DBTTR
Related Links08053K4, 08053K4R7DBTTR Datasheet, AVX Corporation Distributor
08053K4R7DBTTR Details Description
Related parts for 08053K4R7DBTTR
Connector Barrier Block Strip 10 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
RES 17.8K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 0.47 OHM 4W 5% AXIAL datasheet.pdf
TRIMMER 20 OHM 1W PC PIN datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.300" (7.62mm) datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 25W datasheet.pdf
RES 28.7 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 28VIN 5.8VOUT 25W datasheet.pdf
IC MONOLITHIC SENSOR POS 16TSSOP datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 30A datasheet.pdf