Bourns Inc. CD214C-T18ALF
CD214C-T18ALF picture photo
Mfg. Part Number
CD214C-T18ALF
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 18VWM 29.2VC DO214AB
Datasheet Download
CD214C-T18ALF.pdf
Availability of CD214C-T18ALF
QUANTITY
CD214C-T18ALF Order Process
Ship out your order
Specifications of CD214C-T18ALF
Internal Part NumberEIS-CD214C-T18ALF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)18V
Voltage - Breakdown (Min)20V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp29.2V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)51.4A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AB, SMC
Supplier Device PackageSMC (DO-214AB)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CD214C-T18ALF
Related LinksCD214C, CD214C-T18ALF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CD214C-T18ALF Details Description
Related parts for CD214C-T18ALF
CAP CER 33PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf
THERMISTOR PTC TEMP SENSOR datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 48V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 100W datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 0.1A 125V datasheet.pdf
CAP ALUM 120UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
RES 2.61 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X12MM XCUT datasheet.pdf
OSC MEMS PROG datasheet.pdf
DIODE MODULE 35V 600A 3T0WER datasheet.pdf