AVX Corporation 08054D226MAT2A
08054D226MAT2A picture photo
Mfg. Part Number
08054D226MAT2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 22UF 4V X5R 0805
Datasheet Download
08054D226MAT2A.pdf
Availability of 08054D226MAT2A
QUANTITY
08054D226MAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 08054D226MAT2A
Internal Part NumberEIS-08054D226MAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance22µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated4V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)08054D226MAT2A
Related Links08054D2, 08054D226MAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
08054D226MAT2A Details Description
Related parts for 08054D226MAT2A
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 10V X8L 0402 datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 0.3A 8HTSOP-J datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 64KB FLASH 33QFN datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 2KV Z5U RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 200V X7R 1206 datasheet.pdf
FIXED IND 470NH 460MA 210 MOHM datasheet.pdf
IC OSC VCXO 155.52MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
Connector Header 84 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf