AVX Corporation 08055A100CAT2A
08055A100CAT2A picture photo
Mfg. Part Number
08055A100CAT2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 10PF 50V NP0 0805
Datasheet Download
08055A100CAT2A.pdf
Availability of 08055A100CAT2A
QUANTITY
08055A100CAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 08055A100CAT2A
Internal Part NumberEIS-08055A100CAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)08055A100CAT2A
Related Links08055A1, 08055A100CAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
08055A100CAT2A Details Description
Related parts for 08055A100CAT2A
IC TRANSP LATCH OCTAL 3-ST 20DIP datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 13POS STRGHT PINS datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
CABLE 9COND 18AWG SHLD 1000' datasheet.pdf
PHOTODIODE 850NM 1X12 6" RING datasheet.pdf
CONN PLUG 16POS STRAIGHT SCKT datasheet.pdf
FUSE BOX OF 4 TC-25 datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf