AVX Corporation 08055A120J4T2A
08055A120J4T2A picture photo
Mfg. Part Number
08055A120J4T2A
Brief Description
CAP CER 12PF 50V NP0 0805
Datasheet Download
08055A120J4T2A.pdf
Availability of 08055A120J4T2A
QUANTITY
08055A120J4T2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 08055A120J4T2A
Internal Part NumberEIS-08055A120J4T2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance12pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsAutomotive
RatingsAEC-Q200
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)08055A120J4T2A
Related Links08055A1, 08055A120J4T2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
08055A120J4T2A Details Description
Related parts for 08055A120J4T2A
IC QUAD SPST ANALOG SW 14-SOIC datasheet.pdf
CLIP NANO GRAY datasheet.pdf
CAP FILM 6800PF 5% 250VDC RADIAL datasheet.pdf
IC DVR HIGH SIDE 2CH 18A PWRSO10 datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 3A 125V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
OSC XO 400.000MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
CONN SLEEVE TUBE END 2X18 AWG datasheet.pdf
CAP FILM 0.36UF 5% 2500VDC AXIAL datasheet.pdf