AVX Corporation 08055A121FAT2A
08055A121FAT2A picture photo
Mfg. Part Number
08055A121FAT2A
Brief Description
CAP CER 120PF 50V NP0 0805
Datasheet Download
08055A121FAT2A.pdf
Availability of 08055A121FAT2A
QUANTITY
08055A121FAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 08055A121FAT2A
Internal Part NumberEIS-08055A121FAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance120pF
Tolerance±1%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)08055A121FAT2A
Related Links08055A1, 08055A121FAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
08055A121FAT2A Details Description
Related parts for 08055A121FAT2A
FUSE ONE TIME FAST ACT 250V 12A datasheet.pdf
RES SMD 487K OHM 1W 1812 WIDE datasheet.pdf
RES 34.8K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 101 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 0.56UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf
METAL PROTECT CASE FOR 8 BEAM CH datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS PNL MNT SLDR datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 2.66A 50 MOHM SMD datasheet.pdf
RES 10.018K OHM 0.6W 0.02% RAD datasheet.pdf
CONN HDR 3POS 2.54MM datasheet.pdf
CAP FILM 2000VDC 0.0091UF RADIAL datasheet.pdf