AVX Corporation 08055A150KAT2A
08055A150KAT2A picture photo
Mfg. Part Number
08055A150KAT2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 15PF 50V NP0 0805
Datasheet Download
08055A150KAT2A.pdf
Availability of 08055A150KAT2A
QUANTITY
08055A150KAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 08055A150KAT2A
Internal Part NumberEIS-08055A150KAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance15pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)08055A150KAT2A
Related Links08055A1, 08055A150KAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
08055A150KAT2A Details Description
Related parts for 08055A150KAT2A
IC CONTROLLER HOT SWAP 10-MSOP datasheet.pdf
MOSFET P-CH 20V 7.3A PS-8 datasheet.pdf
LED AMBER CLEAR 4MM OVAL T/H datasheet.pdf
SW 1NC 1NO SPDT SNAP ACTION 125V datasheet.pdf
RES SMD 11.1K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 51K OHM 5% 1/32W 01005 datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X36.83X5.84MM T766 datasheet.pdf
SLIMDWR 8P20S PINV SC 200AG datasheet.pdf
CIR 19C 19#16 FR PIN RECP datasheet.pdf
EVAL BOARD FOR XP1044-QL-0N0T datasheet.pdf
CTV 8C 8#16 SKT PLUG datasheet.pdf
RES SMD 4.3 OHM 1% 1/3W 0805 datasheet.pdf