AVX Corporation 08055A151JAT2A
08055A151JAT2A picture photo
Mfg. Part Number
08055A151JAT2A
Brief Description
CAP CER 150PF 50V NP0 0805
Datasheet Download
08055A151JAT2A.pdf
Availability of 08055A151JAT2A
QUANTITY
08055A151JAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 08055A151JAT2A
Internal Part NumberEIS-08055A151JAT2A
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance150pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)08055A151JAT2A
Related Links08055A1, 08055A151JAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
08055A151JAT2A Details Description
Related parts for 08055A151JAT2A
OPTOISO 5.3KV PUSH PULL 6SOIC datasheet.pdf
SENSOR TEMPERATURE I2C 8UMAX datasheet.pdf
CONN HEADR 10POS .8MM DL R/A SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
SENSOR 200PSI M12-1.5 6G .5-4.5V datasheet.pdf
CONN HEADER R/A 38POS GOLD SMD datasheet.pdf
CONN HEADER R/A 56POS GOLD SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 15V 19.5W datasheet.pdf