AVX Corporation 08055A180JAJ4A
08055A180JAJ4A picture photo
Mfg. Part Number
08055A180JAJ4A
Brief Description
CAP CER 18PF 50V NP0 0805
Datasheet Download
08055A180JAJ4A.pdf
Availability of 08055A180JAJ4A
QUANTITY
08055A180JAJ4A Order Process
Ship out your order
Specifications of 08055A180JAJ4A
Internal Part NumberEIS-08055A180JAJ4A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package10,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance18pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)08055A180JAJ4A
Related Links08055A1, 08055A180JAJ4A Datasheet, AVX Corporation Distributor
08055A180JAJ4A Details Description
Related parts for 08055A180JAJ4A
IC FPGA 112 I/O 160PQFP datasheet.pdf
IC CTLR HOTSWAP LOADSHARE 16SSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC SRAM 1MBIT 10NS 32SOJ datasheet.pdf
RES SMD 330K OHM 5% 1/2W 2010 datasheet.pdf
BRISTLE BRUSH REPLACE DISC T-S datasheet.pdf
MOSFET 3N/3P-CH 60V 6A 12-SIP datasheet.pdf
HEATSINK TO-220 BLACK datasheet.pdf
IC MCU 16BIT FRAM datasheet.pdf
HEAT SHRINK datasheet.pdf
CAP FILM 2.2NF 10% 2000VDC datasheet.pdf
CAP FILM 400VDC 0.039UF RADIAL datasheet.pdf