AVX Corporation 08055A201JAT2A
08055A201JAT2A picture photo
Mfg. Part Number
08055A201JAT2A
Brief Description
CAP CER 200PF 50V NP0 0805
Datasheet Download
08055A201JAT2A.pdf
Availability of 08055A201JAT2A
QUANTITY
08055A201JAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 08055A201JAT2A
Internal Part NumberEIS-08055A201JAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance200pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)08055A201JAT2A
Related Links08055A2, 08055A201JAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
08055A201JAT2A Details Description
Related parts for 08055A201JAT2A
DIODE ZENER 24V 500MW SOD123 datasheet.pdf
IC RECEIVERS ZERO-IF 28TQFN datasheet.pdf
CONN RCPT 39POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONICAL POWER SLD TIP .016" 600 datasheet.pdf
COVER HINGED STRAIGHT 4X4X72" datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 10% 10V RADIAL datasheet.pdf
IC FPGA 370 I/O 484FBGA datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON datasheet.pdf
CAP FILM 0.15UF 10% 250VDC RDL datasheet.pdf