AVX Corporation 08055A211FAT2A
08055A211FAT2A picture photo
Mfg. Part Number
08055A211FAT2A
Brief Description
CAP CER 210PF 50V NP0 0805
Datasheet Download
08055A211FAT2A.pdf
Availability of 08055A211FAT2A
QUANTITY
08055A211FAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 08055A211FAT2A
Internal Part NumberEIS-08055A211FAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance210pF
Tolerance±1%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)08055A211FAT2A
Related Links08055A2, 08055A211FAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
08055A211FAT2A Details Description
Related parts for 08055A211FAT2A
OPTOISO 5.3KV DARL W/BASE 6DIP datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 1.5KV X7R 1825 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 10 Circuit 0.394" (10.00mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 25W datasheet.pdf
CAP FEEDTHRU 250VAC 16A 25NF datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 50V X7R 1206 datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 10% 35V AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
CAP ALUM 33000UF 20% 35V SCREW datasheet.pdf
WASHER SHOULDER M3 NYLON datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 250V RADIAL datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 5.0X3.2MM 3.0V datasheet.pdf