AVX Corporation 08055A220GAT2A
08055A220GAT2A picture photo
Mfg. Part Number
08055A220GAT2A
Brief Description
CAP CER 22PF 50V NP0 0805
Datasheet Download
08055A220GAT2A.pdf
Availability of 08055A220GAT2A
QUANTITY
08055A220GAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 08055A220GAT2A
Internal Part NumberEIS-08055A220GAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance22pF
Tolerance±2%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)08055A220GAT2A
Related Links08055A2, 08055A220GAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
08055A220GAT2A Details Description
Related parts for 08055A220GAT2A
IC VOLTAGE CNTRLD ATTEN 16QFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
RES 105K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 7.5K OHM 0.1% 1/8W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 122POS .100" datasheet.pdf
IC TOUCH SENSOR SOP datasheet.pdf
MILLIPACS RCP HSG datasheet.pdf
FA HD-I 5SMPO100F130O LEADMAKER datasheet.pdf
CAP FILM 2.2NF 10% 630VDC AXIAL datasheet.pdf