AVX Corporation 08055A221GHT6A
08055A221GHT6A picture photo
Mfg. Part Number
08055A221GHT6A
Brief Description
CAP CER 220PF 50V NP0 0805
Datasheet Download
08055A221GHT6A.pdf
Availability of 08055A221GHT6A
QUANTITY
08055A221GHT6A Order Process
Ship out your order
Specifications of 08055A221GHT6A
Internal Part NumberEIS-08055A221GHT6A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package221
Series-
PackagingTray - Waffle
Capacitance220pF
Tolerance±2%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)08055A221GHT6A
Related Links08055A2, 08055A221GHT6A Datasheet, AVX Corporation Distributor
08055A221GHT6A Details Description
Related parts for 08055A221GHT6A
BUSHING SPLIT 0.043" BRASS datasheet.pdf