ASSMANN WSW Components A-TB508-TU09
A-TB508-TU09 picture photo
Mfg. Part Number
A-TB508-TU09
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Wire to Board
Brief Description
TERMINAL BLOCK
Datasheet Download
A-TB508-TU09.pdf
Availability of A-TB508-TU09
QUANTITY
A-TB508-TU09 Order Process
Ship out your order
Specifications of A-TB508-TU09
Internal Part NumberEIS-A-TB508-TU09
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package800
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Wire to Board
SeriesA-TB508
PackagingBulk
Number of Levels1
Positions Per Level9
Pitch0.200" (5.08mm)
Mating OrientationHorizontal with Board
Current20A
Voltage300V
Wire Gauge12-22 AWG
Mounting TypeThrough Hole
Wire TerminationScrew - Rising Cage Clamp
FeaturesInterlocking (Side)
ColorGreen
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Housing MaterialThermoplastic
Contact Material - Plating-
Clamp Material - PlatingBrass - Nickel Plated
Screw Material - PlatingSteel - Zinc Plated
Torque - Screw0.4 Nm (3.5 Lb-In)
Screw ThreadM3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A-TB508-TU09
Related LinksA-TB50, A-TB508-TU09 Datasheet, ASSMANN WSW Components Distributor
A-TB508-TU09 Details Description
Related parts for A-TB508-TU09
Connector Receptacle 9 Position 0.156" (3.96mm) Tin Surface Mount datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
LED ORANGE CLEAR 0603 SMD datasheet.pdf
CONN HDR 2POS 7.50MM PCB SLDR datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 200W datasheet.pdf
RES 619 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 6PIN SLD CUP datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
FIXED IND 220NH 708MA 400 MOHM datasheet.pdf
DIP SWITCH datasheet.pdf
CAP FILM 82NF 10% 100VDC RAD datasheet.pdf