AVX Corporation 08055A221KAT4A
08055A221KAT4A picture photo
Mfg. Part Number
08055A221KAT4A
Brief Description
CAP CER 220PF 50V NP0 0805
Datasheet Download
08055A221KAT4A.pdf
Availability of 08055A221KAT4A
QUANTITY
08055A221KAT4A Order Process
Ship out your order
Specifications of 08055A221KAT4A
Internal Part NumberEIS-08055A221KAT4A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package15,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance220pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)08055A221KAT4A
Related Links08055A2, 08055A221KAT4A Datasheet, AVX Corporation Distributor
08055A221KAT4A Details Description
Related parts for 08055A221KAT4A
IC ADC 12BIT SAR 20-TSSOP datasheet.pdf
IC REG LDO 2.8V 0.3A SOT89-3 datasheet.pdf
RELAY SSR DUAL 25A ZERO PNL MNT datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE SKT datasheet.pdf
RES SMD 7.5K OHM 0.1% 1/8W 0505 datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONN HEADER 6POS DL .100" GOLD datasheet.pdf
PANEL PATCH CAT6 24PORT 1ROW datasheet.pdf
RES ARRAY 7 RES 68 OHM 14SOIC datasheet.pdf