AVX Corporation 08055A241GAT2A
08055A241GAT2A picture photo
Mfg. Part Number
08055A241GAT2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 240PF 50V NP0 0805
Datasheet Download
08055A241GAT2A.pdf
Availability of 08055A241GAT2A
QUANTITY
08055A241GAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 08055A241GAT2A
Internal Part NumberEIS-08055A241GAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance240pF
Tolerance±2%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)08055A241GAT2A
Related Links08055A2, 08055A241GAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
08055A241GAT2A Details Description
Related parts for 08055A241GAT2A
STAND NOTEBOOK W/FAN & USB PORT datasheet.pdf
DIRECTIONAL COUPLER 1960MHZ 0805 datasheet.pdf
CAP ALUM 3300UF 20% 180V SNAP datasheet.pdf
CABLE ASSY DB25 TO HDP22 4FT datasheet.pdf
RES 1.4M OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 220K OHM 1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
AP,STR,SNB,RA,CM datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 14 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
508 TB RIS CLA PARALLEL datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 160V RADIAL datasheet.pdf