AVX Corporation 08055A271FAT2A
08055A271FAT2A picture photo
Mfg. Part Number
08055A271FAT2A
Brief Description
CAP CER 270PF 50V NP0 0805
Datasheet Download
08055A271FAT2A.pdf
Availability of 08055A271FAT2A
QUANTITY
08055A271FAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 08055A271FAT2A
Internal Part NumberEIS-08055A271FAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance270pF
Tolerance±1%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)08055A271FAT2A
Related Links08055A2, 08055A271FAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
08055A271FAT2A Details Description
Related parts for 08055A271FAT2A
IC EEPROM 32KBIT 400KHZ 8DIP datasheet.pdf
IC SENSOR HALL EFFECT PREC 3SIP datasheet.pdf
IC OSC SINGLE TIMER 8-SOP datasheet.pdf
RES SMD 1.13K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
PHOTOTRNS PLSTIC SILCN NPN T13/4 datasheet.pdf
CONN RCPT 79POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
MODULE INTERFACE ICD 3 TEST datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
RES CHAS MNT 10.7 OHM 1% 30W datasheet.pdf
CONN HDR 54POS 2.54MM T/H datasheet.pdf
OSC XO 17.4556MHZ CMOS SMD datasheet.pdf