Diodes Incorporated D3Z20BF-7
D3Z20BF-7 picture photo
Mfg. Part Number
D3Z20BF-7
Manufacturer
Product Category
Diodes - Zener - Single
Brief Description
DIODE ZENER 19.96V 400MW SOD323F
Datasheet Download
D3Z20BF-7.pdf
Availability of D3Z20BF-7
QUANTITY
D3Z20BF-7 Order Process
Ship out your order
Specifications of D3Z20BF-7
Internal Part NumberEIS-D3Z20BF-7
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Cert of Compliance
Standard Package1
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
Series-
PackagingCut Tape (CT)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)19.96V
Tolerance±2%
Power - Max400mW
Impedance (Max) (Zzt)20 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr50nA @ 15V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.1V @ 100mA
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSC-90, SOD-323F
Supplier Device PackageSOD-323F
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D3Z20BF-7
Related LinksD3Z2, D3Z20BF-7 Datasheet, Diodes Incorporated Distributor
D3Z20BF-7 Details Description
Related parts for D3Z20BF-7
IC DRIVER INKJET 28CHAN 44-PLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 24V 18W datasheet.pdf
HAN GND UNLOCKING PROTECTION datasheet.pdf
RES SMD 25.5KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN HDR 3POS 1.27MM SMD R/A datasheet.pdf
FIXED IND 27UH 205MA 2.75 OHM TH datasheet.pdf