Vishay/Dale RNC50H3093BSRSL
RNC50H3093BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H3093BSRSL
Brief Description
RES 309K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H3093BSRSL.pdf
Availability of RNC50H3093BSRSL
QUANTITY
RNC50H3093BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H3093BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC50H3093BSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)309k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H3093BSRSL
Related LinksRNC50H3, RNC50H3093BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H3093BSRSL Details Description
Related parts for RNC50H3093BSRSL
OPTOISO 3.75KV PUSH PULL 8DIP GW datasheet.pdf
TRIMMER 20 OHM 0.5W TH datasheet.pdf
RES SMD 9.53K OHM 1% 1/3W 0805 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
RES 24.3 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH SLIDE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONN HDR 42POS 2MM T/H R/A datasheet.pdf