Taiyo Yuden HK21255N6K-T
HK21255N6K-T picture photo
Mfg. Part Number
HK21255N6K-T
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 5.6NH 300MA 230 MOHM
Datasheet Download
HK21255N6K-T.pdf
Availability of HK21255N6K-T
QUANTITY
HK21255N6K-T Order Process
Ship out your order
Specifications of HK21255N6K-T
Internal Part NumberEIS-HK21255N6K-T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductHK Series Inductors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesHK
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMultilayer
Material - Core-
Inductance5.6nH
Tolerance±10%
Current Rating300mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)230 mOhm Max
Q @ Freq15 @ 100MHz
Frequency - Self Resonant3.2GHz
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Frequency - Test100MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)0.047" (1.20mm)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HK21255N6K-T
Related LinksHK2125, HK21255N6K-T Datasheet, Taiyo Yuden Distributor
HK21255N6K-T Details Description
Related parts for HK21255N6K-T
IC TRANSIENT VLT SUPP DUAL 8SOIC datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 6A 125V datasheet.pdf
IC SRAM 1MBIT 20NS 44TSOP datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 9-18VIN +/-09VOUT datasheet.pdf
IC FPGA 372 I/O 780FBGA datasheet.pdf
CONN SSL RCPT HSG 2POS 1.8MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 200W datasheet.pdf
8319-6 INSUL PUNCH datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Panel Mount Solder Cup datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X25MM R-TAB datasheet.pdf
RES NTWRK 16 RES 150 OHM 18LBGA datasheet.pdf