AVX Corporation 08055A2R0CAT2A
08055A2R0CAT2A picture photo
Mfg. Part Number
08055A2R0CAT2A
Brief Description
CAP CER 2PF 50V NP0 0805
Datasheet Download
08055A2R0CAT2A.pdf
Availability of 08055A2R0CAT2A
QUANTITY
08055A2R0CAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 08055A2R0CAT2A
Internal Part NumberEIS-08055A2R0CAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)08055A2R0CAT2A
Related Links08055A2, 08055A2R0CAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
08055A2R0CAT2A Details Description
Related parts for 08055A2R0CAT2A
RES 270K OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN TERM BLK PCB 5.08MM 5POS BK datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 1KV X7R 1812 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 11POS STRGHT PINS datasheet.pdf
CONN PLUG 13POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 32KB FLASH 44QFN datasheet.pdf
RES 348 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
OSC PROG 3.3V LVDS LOW 20PPM datasheet.pdf
DIP CABLE M-F 24POS datasheet.pdf
LED XLAMP CXA WHITE datasheet.pdf
AM5 SWITCH 11A SPDT SIM RLLR LVR datasheet.pdf