AVX Corporation 08055A331J4T2A
08055A331J4T2A picture photo
Mfg. Part Number
08055A331J4T2A
Brief Description
CAP CER 330PF 50V NP0 0805
Datasheet Download
08055A331J4T2A.pdf
Availability of 08055A331J4T2A
QUANTITY
08055A331J4T2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 08055A331J4T2A
Internal Part NumberEIS-08055A331J4T2A
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance330pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsAutomotive
RatingsAEC-Q200
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)08055A331J4T2A
Related Links08055A3, 08055A331J4T2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
08055A331J4T2A Details Description
Related parts for 08055A331J4T2A
IC REG LDO 3.3V 1A 8SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 100W datasheet.pdf
CAP CER 0.22UF 100V Z5U RADIAL datasheet.pdf
KK 100 HDR ASSY RA BKWY 3POS datasheet.pdf
CABLE CX4-CX4 DDR 4CH PLEN 16M datasheet.pdf
Connector Socket 42 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .125" datasheet.pdf
CAP FILM 22NF 10% 250VDC RAD datasheet.pdf
CAP FILM 15NF 10% 63VDC AXIAL datasheet.pdf