AVX Corporation 08055A3R6DAT2A
08055A3R6DAT2A picture photo
Mfg. Part Number
08055A3R6DAT2A
Brief Description
CAP CER 3.6PF 50V NP0 0805
Datasheet Download
08055A3R6DAT2A.pdf
Availability of 08055A3R6DAT2A
QUANTITY
08055A3R6DAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 08055A3R6DAT2A
Internal Part NumberEIS-08055A3R6DAT2A
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance3.6pF
Tolerance±0.5pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)08055A3R6DAT2A
Related Links08055A3, 08055A3R6DAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
08055A3R6DAT2A Details Description
Related parts for 08055A3R6DAT2A
IC DUAL POWER DIST SW 8-SOIC datasheet.pdf
IC UART/BRG PERIPHERAL 28-DIP datasheet.pdf
RES SMD 76.8 OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
D-3 FREE HANGING HOOK SMALL datasheet.pdf
SOLDER SLEEVE .275" DIA W/ LEAD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 24POS PIN datasheet.pdf
CONN RCPT 39POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
TOOL APPLICATOR FX15 ACCESSORY datasheet.pdf
DIN-POWER CRIMP 3 F PL1 250 RO datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS INLINE PIN datasheet.pdf