AVX Corporation 08055A470DAT2A
08055A470DAT2A picture photo
Mfg. Part Number
08055A470DAT2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 47PF 50V NP0 0805
Datasheet Download
08055A470DAT2A.pdf
Availability of 08055A470DAT2A
QUANTITY
08055A470DAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 08055A470DAT2A
Internal Part NumberEIS-08055A470DAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance47pF
Tolerance±0.5pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)08055A470DAT2A
Related Links08055A4, 08055A470DAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
08055A470DAT2A Details Description
Related parts for 08055A470DAT2A
CONN EDGECARD 62POS .100 DIP SLD datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W DL +/-12V OUT SIP datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
Connector Socket 53 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN HDR 16POS T/H 0.100 TIN datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 55POS CABLE PIN datasheet.pdf
TRANS 2PNP 50V 0.1A SOT-563 datasheet.pdf