AVX Corporation 08055A471KAT2P
08055A471KAT2P picture photo
Mfg. Part Number
08055A471KAT2P
Brief Description
CAP CER 470PF 50V NP0 0805
Datasheet Download
08055A471KAT2P.pdf
Availability of 08055A471KAT2P
QUANTITY
08055A471KAT2P Order Process
Ship out your order
Specifications of 08055A471KAT2P
Internal Part NumberEIS-08055A471KAT2P
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance470pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)08055A471KAT2P
Related Links08055A4, 08055A471KAT2P Datasheet, AVX Corporation Distributor
08055A471KAT2P Details Description
Related parts for 08055A471KAT2P
IC SENSOR QSLIDE 1POS 14SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
RES SMD 787K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf
RES 30.1 OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
CABLE COAXIAL RG58A 20AWG 1000' datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 5A 120V datasheet.pdf
BRD MNT PRESSURE SENSORS datasheet.pdf
DC DC CONVERTER MIL-COTS datasheet.pdf
RCPT HSG DUAL V0 BLK 12 CKT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 53POS SKT datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf