AVX Corporation 08055A4R7CAT2A
08055A4R7CAT2A picture photo
Mfg. Part Number
08055A4R7CAT2A
Brief Description
CAP CER 4.7PF 50V NP0 0805
Datasheet Download
08055A4R7CAT2A.pdf
Availability of 08055A4R7CAT2A
QUANTITY
08055A4R7CAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 08055A4R7CAT2A
Internal Part NumberEIS-08055A4R7CAT2A
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4.7pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)08055A4R7CAT2A
Related Links08055A4, 08055A4R7CAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
08055A4R7CAT2A Details Description
Related parts for 08055A4R7CAT2A
RES SMD 90.9K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC DAC 14BIT QUAD PARA 44-PLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .156 WW datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 25W datasheet.pdf
Crystal 25.0000MHz 30ppm 9pF 40 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RES SMD 1K OHM 1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
CONN HDR 44POS 0.100 T/H datasheet.pdf
RES 560 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X12MM XCUT T412 datasheet.pdf
HDM SMPR055F K 226853-3 datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 50V THRU HOLE datasheet.pdf