AVX Corporation 08055A560KAT2A
08055A560KAT2A picture photo
Mfg. Part Number
08055A560KAT2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 56PF 50V NP0 0805
Datasheet Download
08055A560KAT2A.pdf
Availability of 08055A560KAT2A
QUANTITY
08055A560KAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 08055A560KAT2A
Internal Part NumberEIS-08055A560KAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance56pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)08055A560KAT2A
Related Links08055A5, 08055A560KAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
08055A560KAT2A Details Description
Related parts for 08055A560KAT2A
CONN HEADR 2.54MM 24POS GOLD SMD datasheet.pdf
TVS DIODE 136VWM 219VC DO214AB datasheet.pdf
TVS DIODE 40VWM 64.5VC DO204AC datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 17 Circuit 0.394" (10.00mm) datasheet.pdf
IC REG BUCK PROG 6A SYNC 24VQFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 300W datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
SENSOR GN 10-14MM 1MM SPOT datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf
LEVER TERM-FEED datasheet.pdf
TB SOCKET datasheet.pdf
HSC100 4R0 5% datasheet.pdf