AVX Corporation 08055A5R6JAT4A
08055A5R6JAT4A picture photo
Mfg. Part Number
08055A5R6JAT4A
Brief Description
CAP CER 5.6PF 50V NP0 0805
Datasheet Download
08055A5R6JAT4A.pdf
Availability of 08055A5R6JAT4A
QUANTITY
08055A5R6JAT4A Order Process
Ship out your order
Specifications of 08055A5R6JAT4A
Internal Part NumberEIS-08055A5R6JAT4A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package15,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance5.6pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)08055A5R6JAT4A
Related Links08055A5, 08055A5R6JAT4A Datasheet, AVX Corporation Distributor
08055A5R6JAT4A Details Description
Related parts for 08055A5R6JAT4A
IC ADC 12BIT 2.7V 1CH SPI 8MSOP datasheet.pdf
CONN BNC JACK R/A 50 OHM PCB datasheet.pdf
IC OPAMP AUDIO 40MHZ 8SOIC datasheet.pdf
CONN PLUG 7 POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
LED STRIP MNT 2 LEAD 5MM NYLON datasheet.pdf
RES 10 OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 63POS 0.200 T/H TIN datasheet.pdf
Connector Socket 96 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN HEADER 16POS T/H GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156" datasheet.pdf