AVX Corporation 08055A600FAT2A
08055A600FAT2A picture photo
Mfg. Part Number
08055A600FAT2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 60PF 50V NP0 0805
Datasheet Download
08055A600FAT2A.pdf
Availability of 08055A600FAT2A
QUANTITY
08055A600FAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 08055A600FAT2A
Internal Part NumberEIS-08055A600FAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance60pF
Tolerance±1%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)08055A600FAT2A
Related Links08055A6, 08055A600FAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
08055A600FAT2A Details Description
Related parts for 08055A600FAT2A
CONN HDR 5POS 5.00MM KINKED PIN datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:2 3GHZ 8TSSOP datasheet.pdf
SPONGE SOLDER IRON 2.4" X 3.2" datasheet.pdf
ESD HANDLER 12-5/8X4-3/4X2-1/4 datasheet.pdf
IP67 MNT HARDWARE KIT TYPE B datasheet.pdf
CAP TANT 220UF 10V 20% 2312 datasheet.pdf
Crystal 24.0000MHz 30ppm 30pF 40 Ohm 0°C - 50°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 6800UF 20% 25V SNAP datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 350V SNAP datasheet.pdf
RES 121 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG W/SOCKETS datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 11POS SKT datasheet.pdf