Triad Magnetics VPP10-250-B
VPP10-250-B picture photo
Mfg. Part Number
VPP10-250-B
Manufacturer
Product Category
Power Transformers
Brief Description
XFRMR LAMINATED 2.5VA THRU HOLE
Datasheet Download
VPP10-250-B.pdf
Availability of VPP10-250-B
QUANTITY
VPP10-250-B Order Process
Ship out your order
Specifications of VPP10-250-B
Internal Part NumberEIS-VPP10-250-B
ConditionNew & Unused, Original Sealed
3D ModelVPP10-250
Standard Package70
Category Transformers
FamilyPower Transformers
SeriesPC Mount: World Series™
TypeLaminated Core
Voltage - Primary115V, 230V
Voltage - Secondary (Full Load)Parallel 5V, Series 10V
Current - Output (Max)Parallel 500mA, Series 250mA
Primary Winding(s)Dual
Secondary Winding(s)Dual
Center TapNo
Power - Max2.5 VA
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Size / Dimension41.28mm L x 33.32mm W
Height - Seated (Max)28.58mm
Voltage - Isolation4000Vrms
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VPP10-250-B
Related LinksVPP10, VPP10-250-B Datasheet, Triad Magnetics Distributor
VPP10-250-B Details Description
Related parts for VPP10-250-B
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 28SDIP datasheet.pdf
IC SRAM 9MBIT 166MHZ 119BGA datasheet.pdf
IC LDO REG SMART DUAL 5V 16SSOP datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWAY .100 74POS R/A datasheet.pdf
TVS DIODE 24VWM 45VC 0603 datasheet.pdf
CONN PLUG 79POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
RES SMD 6.98 OHM 1% 1/3W 0805 datasheet.pdf
SURFACE LS BELT 1X72" A CRS datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X20MM XCUT T766 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 37.5KV 50MA AXIAL datasheet.pdf