AVX Corporation 08055A6R8JAT2A
08055A6R8JAT2A picture photo
Mfg. Part Number
08055A6R8JAT2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 6.8PF 50V NP0 0805
Datasheet Download
08055A6R8JAT2A.pdf
Availability of 08055A6R8JAT2A
QUANTITY
08055A6R8JAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 08055A6R8JAT2A
Internal Part NumberEIS-08055A6R8JAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package12,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance6.8pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)08055A6R8JAT2A
Related Links08055A6, 08055A6R8JAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
08055A6R8JAT2A Details Description
Related parts for 08055A6R8JAT2A
Crystal 5.9904MHz 30ppm Series 120 Ohm -10°C - 70°C Through Hole HC49/US datasheet.pdf
IC TEMP SNSR QUAD DAC 16-QSOP datasheet.pdf
DBL BANANA/BNC MALE RG58C/U 48" datasheet.pdf
TRANSDUCER 4-20MA 2500PSI datasheet.pdf
RES 47 OHM 1W 5% CARBON FILM datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS FREE HNG W/PINS datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 200MHZ 24LFCSP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 400W datasheet.pdf
SENSOR PRES 5PSI GAUGE SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 200W datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
RES SMD 210 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf