AVX Corporation TAJC475M020RNJ
TAJC475M020RNJ picture photo
Mfg. Part Number
TAJC475M020RNJ
Brief Description
CAP TANT 4.7UF 20V 20% 2312
Datasheet Download
TAJC475M020RNJ.pdf
Availability of TAJC475M020RNJ
QUANTITY
TAJC475M020RNJ Order Process
Ship out your order
Specifications of TAJC475M020RNJ
Internal Part NumberEIS-TAJC475M020RNJ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4.7µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated20V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2312 (6032 Metric)
Size / Dimension0.236" L x 0.126" W (6.00mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)0.110" (2.80mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TAJC475M020RNJ
Related LinksTAJC475, TAJC475M020RNJ Datasheet, AVX Corporation Distributor
TAJC475M020RNJ Details Description
Related parts for TAJC475M020RNJ
MOSFET N-CH 100V 80A TO-247AD datasheet.pdf
CONV DC-DC 250W 48VIN 1.2V OPEN datasheet.pdf
IC REG CTRLR FLYBK ISO PWM 8SOIC datasheet.pdf
TVS DIODE 58VWM 103VC SMC datasheet.pdf
RES SMD 1.2K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SMA PNL MT PLUG 4 HOLE 1/2 RND datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 4POS PIN datasheet.pdf
MOSFET N-CH 60V 46A TO252 datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 256KB FLASH 128LQFP datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK R/A datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS INLINE SKT datasheet.pdf