AVX Corporation 08055A750JAT2M
08055A750JAT2M picture photo
Mfg. Part Number
08055A750JAT2M
Brief Description
CAP CER 75PF 50V NP0 0805
Datasheet Download
08055A750JAT2M.pdf
Availability of 08055A750JAT2M
QUANTITY
08055A750JAT2M Order Process
Ship out your order
Specifications of 08055A750JAT2M
Internal Part NumberEIS-08055A750JAT2M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance75pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
Lead Spacing-
Features-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)08055A750JAT2M
Related Links08055A7, 08055A750JAT2M Datasheet, AVX Corporation Distributor
08055A750JAT2M Details Description
Related parts for 08055A750JAT2M
CAP TANT 10UF 16V 10% 1210 datasheet.pdf